Tagi

, , , , , , , , ,

10 marca 2015 kręcono nocny pościg samochodowy z udziałem Astona Martina DB10 i Jaguara C-X75 wzdłuż rzeki Tyber.

Aston Martin DB10 w Rzymie na planie filmu Spectre o agencie 007 Jamesie BondzieW centrum miasta rzeka płynie w korycie z wysokim murem po obu stronach, ale na poziomie wody znajduje się droga (co widać na zdjęciu załączonym poniżej). Właśnie na tej drodze, na wschodnim brzegu Tybru (od strony Watykanu) filmowano pościg filmowych rywali – Jamesa Bonda w samochodzie Aston Martin DB10 i Pana Hinxa (w tej roli Dave Bautista) w Jaguarze C-X75.

Plan filmu Spectre wzdłuż rzeki Tyber w Rzymie Ekipa filmowa zajęła odcinek pomiędzy mostami Umberto I i Sisto. Zaplecze techniczne zlokalizowano przy Ponte Umberto I. Pewną ciekawostką może być fakt, że w zdjęciach Street View google (datowanych na październik 2014) w miejscu gdzie teraz ustawiono ciężarówki ekipy filmu „Spectre” widać… ciężarówki innej ekipy filmowej.

Na nabrzeżu pomiędzy ulicznymi latarniami ustawiono szereg filmowych reflektorów doświetlających w nocy plan filmu. Na zdjęciu poniżej widać jeden z tych reflektorów na tle Zamku Świętego Anioła, zwanego również Mauzoleum Hadriana. Na kolejnych fotografiach widać włączony po zmroku reflektor filmowy oraz oświetlony ulicznymi lampami oraz filmowymi reflektorami plan zdjęciowy sfotografowany z Ponte Sisto.

Filmowy reflektor na tle Zamku Świętego Anioła na planie filmu Spectre w RzymieFilmowy reflektor na planie filmu Spectre w RzymiePlan filmu Spectre wzdłuż rzeki Tyber w RzymieDostęp do nabrzeża ograniczono barierkami i taśmami, a wieczorem dodatkowo pojawili się ochroniarze, aby ograniczyć dostęp przypadkowych gapiów. Po zachodzie słońca, już przy sztucznym oświetleniu, zauważyć można było wyraźne ożywienie wśród filmowców. Po rzece pływała motorówka i skuter (zdjęcie poniżej), a po trasie przejazdu filmowanych samochodów jeździł pojazd z kamerą na wysięgniku.

Motorówka i skuter wodny ekipy filmu Spectre na rzece Tyber w RzymieW ciągu dnia przy Ponte Umberto I zaparkowane były jedynie ciężarówki ekipy filmowej. Wieczorem pojawiły się także samochody marki Aston Martin i Jaguar, ale zaparkowane już na poziomie rzeki, na początku odcinka drogi na którym rozegrać się miał pościg.

Aston Martin DB10 w Rzymie na planie filmu Spectre o agencie 007 Jamesie BondziePrototypowy Jaguar C-X75 w Rzymie na planie filmu Spectre o agencie 007 Jamesie BondzieW filmowym pościgu wzięły udział tylko dwa samochody, ale na planie można było zobaczyć aż 3 egzemplarze auta Aston Martin DB10 oraz 5 Jaguarów C-X75 spośród… 5 sztuk do tej pory wyprodukowanych (jak podaje np. wikipedia). 4 Jaguary ustawiono obok siebie, natomiast piąty stał z boku z kartką za wycieraczką, na której napisano: „FLAME PROOFED DO NOT TOUCH NON TOCCARE”. Z kolei 2 Astony Martiny za wycieraczką miały umieszczone kartki z napisem „NO SMOKING”. Można było więc się domyślić, że na planie pojawi się ogień, co potwierdził potem trailer filmu.

Samochody Aston Martin DB10 w Rzymie na planie filmu Spectre o agencie 007 Jamesie BondziePrototypowe Jaguary C-X75 w Rzymie na planie filmu Spectre o agencie 007 Jamesie BondziePrototypowy Jaguar C-X75 w Rzymie na planie filmu Spectre o agencie 007 Jamesie BondzieDla upewnienia się, czy jednak do pościgu scenarzyści nie dołączyli dodatkowych aut sprawdziłem filmowe numery rejestracyjne. Na zdjęciu poniżej pokazano dwa Jaguary, oba z numerami ROMA860K. Przy okazji można zauważyć pewną ciekawostkę – brytyjska firma Jaguar wyposażyła wszystkie swoje prototypy w kierownicę po lewej stronie.

Prototypowe Jaguary C-X75 w Rzymie na planie filmu Spectre o agencie 007 Jamesie Bondzie

Rodzi się zatem pytanie dlaczego do filmu potrzebowano aż tylu egzemplarzy tej samej marki? Warto tutaj dodać, że zmieniając w kolejne dni miejsca kręcenia poszczególnych etapów pościgu przenoszono całe zaplecze, co przy tej ilości samochodów (bardzo kosztownych!) było na pewno sporym wyzwaniem logistycznym.

Szukając różnic w zaparkowanych samochodach można od razu dostrzec klatki dla kaskaderów zamocowane na dachach. Przed laty używano techniki tylnej projekcji, która polegała na wyświetlaniu za aktorem siedzącym w nieruchomym aucie ruchomego tła, natomiast obecnie aktor może siedzieć za kierownicą auta, którym kieruje z klatki kaskader. Kamery umieszcza się wtedy na samochodzie i kadruje ujęcia tak, żeby pokazać jedynie aktorów siedzących w samochodzie oraz to co widać za nimi przez szyby. Właśnie podczas takiego typu ujęcia Daniel Craig został ranny (artykul w dailymail). Kiedy prowadzony przez kaskadera siedzącego na dachu Aston Martin z Danielem Craigiem podskoczył na kostce, aktor uderzył głową.

Prototypowy Jaguar C-X75 w Rzymie na planie filmu Spectre o agencie 007 Jamesie BondziePoza filmowanymi samochodami ciekawą konstrukcją jest również pojazd z kamerami na wysięgnikach. Siedzący na miejscu pasażera operator ma do dyspozycji szereg pokręteł, którymi może sterować położenie wysięgnika z zamocowaną kamerą, podczas gdy cały pojazd jedzie za ścigającymi się samochodami.

Samochód z kamerami na wysięgnikach na planie filmu Spectre w RzymieNa platformie samochodu z kamerami dostrzec można w lewym górnym rogu klaps z tytułem filmu „SPECTRE”.

Klaps filmu " Spectre " na planie w RzymieKlaps filmu "Spectre" na planie w RzymieWielogodzinne przygotowania dobiegły końca i niedługo przed godziną 22 Aston Martin DB10 i Jaguar C-X75 ruszyły w pościg.

Aston Martin DB10 w Rzymie na planie filmu Spectre o agencie 007 Jamesie BondziePrototypowy Jaguar C-X75 w Rzymie na planie filmu Spectre o agencie 007 Jamesie Bondzie

Wybierz zakładkę GALERIA LOKACJI na górze strony, aby zobaczyć zdjęcia opisywanych miejsc zestawione z filmowymi kadrami.

Zapisz

Zapisz