Tagi

, , , , , , , , , ,

James Bond przyjechał do Berlina w „Ośmiorniczce” (w oryginale „Octopussy”). Zdjęcia do filmu powstały w 1982 roku, a więc w czasie zimnej wojny, kiedy miasto było podzielone Murem Berlińskim na część wschodnią oraz zachodnią. Ekipa filmowa nie dostała pozwolenia na pracę na terenie NRD, dlatego wszystkie ujęcia powstały po zachodniej stronie muru. Po ich wizycie została pamiątka w postaci graffiti z tekstem: „007 WAS HERE OCTOPUSSY”.

James Bond przylatuje do Niemiec z Indii. Widzimy go na tylnym fotelu Mercedesa jadącego po Kurfürstendamm Strasse, kiedy otrzymuje od M fałszywe dokumenty umożliwiające kontynuowanie misji na terenie NRD. W ujęciu widoczny jest Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (niem. Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche), zaprezentowany na poniższych zdjęciach. Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma w BerlinieUlica Kurfürstendamm Strasse z kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma w tle w BerlinieNa kolejnej fotografii udało mi się uwiecznić piętrowy autobus, niemal identyczny (różniący się tylko odcieniem żółci i napisem na tylnej ścianie) oraz zaparkowany w podobnym miejscu jak w filmie.Ulica Kurfürstendamm Strasse z kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma w tle w BerlinieW kolejnej scenie, która była nakręcona 10 sierpnia 1982 jako pierwsza w całej produkcji tego filmu, James Bond wjeżdża na teren NRD przez Checkpoint Charlie, jedno z najbardziej znanych przejść pomiędzy Berlinem Zachodnim, a Berlinem Wschodnim. Współcześnie znajduje się tam Muzeum Muru Berlińskiego, a symboliczny punkt kontroli granicznej stanowi atrakcję turystyczną.
Checkpoint Charlie w Berlinie - miejsce kręcenia sceny do filmu "Ośmiorniczka"M wysiada z Mercedesa, Bond wjeżdża do NRD i kamera najeżdża na znak informujący w czterech językach o opuszczeniu amerykańskiej strefy. Obecnie znajduje się tam replika znaku (widoczna na zdjęciu poniżej), natomiast oryginał przeniesiono do Muzeum Aliantów w Berlinie.
Checkpoint Charlie w Berlinie - miejsce kręcenia sceny do filmu "Ośmiorniczka"Ze względu na brak zgody na wjazd do NRD, podczas kręcenia tego ujęcia samochód z Rogerem Moorem odtwarzającym rolę agenta 007 przejechał za szlaban, a następnie zawrócił na terenie ziemi niczyjej do Berlina Zachodniego. Obecnie szlabanu nie ma i można swobodnie spacerować po terenie który kiedyś pilnie strzeżono.
Checkpoint Charlie w Berlinie - miejsce kręcenia sceny do filmu "Ośmiorniczka"Checkpoint Charlie w Berlinie - miejsce kręcenia sceny do filmu "Ośmiorniczka"Checkpoint Charlie w Berlinie - miejsce kręcenia sceny do filmu "Ośmiorniczka"W bezpośrednim sąsiedztwie Checkpoint Charlie znajduje się lokal gastronomiczny sieci Back-Factory wystrojony pamiątkami związanymi z filmem „Ośmiorniczka”. Pod sufitem zawieszono model samolotu Acrostar BD-5J Micro Jet, którym Bond latał w sekwencji przedtytułowej.

Model samolotu Acrostar BD-5J Micro Jet z filmu "Ośmiorniczka" pod sufitem restauracji Back-Factory w BerlinieModel samolotu Acrostar BD-5J Micro Jet z filmu "Ośmiorniczka" pod sufitem restauracji Back-Factory w BerlinieŚciany zdobią filmowe plakaty i fotosy. Plakaty z filmu "Ośmiorniczka" w restauracji Back-Factory w BerliniePlakaty z filmu "Ośmiorniczka" w restauracji Back-Factory w BerlinieNawet wychodząc z toalety można się natknąć na gablotę ze zdjęciami głównych postaci z filmu.Plakaty z filmu "Ośmiorniczka" w restauracji Back-Factory w Berlinie

Źródła informacji:
– Inside „Octopussy”. An Original Documentary. reż. John Cork, United Artists Corporation and Danjaq, LLC, 2000
–  Octopussy Audio Commentary, Octopussy Special Edition, Danjaq, LLC and United Artists Corporation, 2006

 

 

Zapisz

Reklamy