Tagi

, , , , , , , , , ,

W trzech filmach o agencie 007 jako siedzibę MI6, w której mieści się biuro M, pokazano budynek Old War Office zlokalizowany przy Whitehall, w centrum Londynu.

Budynek Old War Office przy Whitehall w Londynie

Budynek Old War Office przy Whitehall w Londynie

W filmie „Ośmiorniczka” (ang. „Octopussy”), w krótkiej sekwencji widoczna jest ulica Whitehall z Trafalgar Square w tle i budynkiem Old War Office z prawej strony kadru. Po zbliżeniu na jego fasadę akcja przenosi się do sekretariatu MI6, w którym pannie Moneypenny (Lois Maxwell) towarzyszy asystentka – Penelope Smallbone (Michaela Clavell). Producenci serii szukali kogoś na miejsce Lois Maxwell, która odtwarzała rolę sekretarki M od pierwszego filmu z agentem 007, ale jak przyznał reżyser filmu, trudno było znaleźć jej następczynię. Pojawił się natomiast pomysł wprowadzenia nowej postaci.

W „Zabójczym widoku” (ang. „A View to a Kill”) James Bond melduje się w biurze zaraz po czołówce z piosenką Duran Duran, o której pisałem w Duran Duran w „Zabójczym widoku”. Kamera towarzyszy królewskiemu gwardziście na koniu podczas zmiany warty i kieruje się ku fasadzie budynku Old War Office. Po chwili akcja toczy się już w sekretariacie MI6 z udziałem Moneypenny, w której roli już po raz ostatni wystąpiła Lois Maxwell. Aktorka, będąca równolatką Rogera Moore’a (oboje urodzeni w 1927 roku), również po raz ostatni wcielającego się w postać agenta 007, przez 23 lata wystąpiła w 14 filmach o Jamesie Bondzie.

W „Licencji na zabijanie” (ang. „Licence to Kill”) budynek Old War Office pokazano w ujęciu bardzo podobnym do tego z „Ośmiorniczki”. Następująca po nim scena w sekretariacie nakręcona została w studiu filmowym w Meksyku.

We wszystkich trzech ujęciach dostrzec można było charakterystyczne czerwone, piętrowe autobusy, które wciąż jeżdżą po Whitehall.Old War Office w LondynieBudynek Old War Office, a właściwie jego charakterystyczne wieżyczki zwieńczone kopułami (jedna z nich wyraźnie widoczna na zdjęciu poniżej), pojawiły się w serii o agencie 007 raz jeszcze, w filmie „Skyfall”.Old War Office w LondyniePod koniec filmu James Bond patrzy na rozpościerającą się przed nim panoramę miasta. Scenę kręcono na dachu budynku należącego Department for Environment, Food and Rural Affairs, sąsiadującego z Old War Office. Budynek ten jest widoczny na pierwszym planie z lewej strony na zdjęciu poniżej oraz w tle kolejnego zdjęcia, na którym widać również brytyjską flagę pomiędzy wieżyczkami Old War Office, powiewającą także w filmowym ujęciu.Old War Office w LondynieOld War Office w LondynieZa sylwetką Daniela Craiga odtwarzającego rolę agenta 007, z prawej strony kadru zobaczyć można wieże budynku Old War Office, a w tle Big Bena, widocznego również z poziomu ulicy, co obrazuje zdjęcie zamieszczone poniżej.

Old War Office w LondynieDo samotnego agenta na dachu dołącza Monneypenny. Po chwili akcja toczy się już w biurze MI6. Po tym jak w pierwszej części filmu zniszczona została przez przeciwnika Bonda siedziba przy Vauxhall Cross (gdzie w rzeczywistości znajduje się wciąż siedziba brytyjskiego wywiadu), biuro przeniesiono do budynku rządowego przy Whitehall, choć tym razem nie pokazano już o który dokładnie budynek chodzi.

Źródła informacji:
–  A View to a Kill Audio Commentary, A View to a Kill Special Edition, Danjaq, LLC and United Artists Corporation, 2006
– „James Bond. Szpieg którego kochamy” Michał Grzesiek, Wydawnictwo Bukowy Las 2011
–  Octopussy Audio Commentary, Octopussy Special Edition, Danjaq, LLC and United Artists Corporation, 2006
–   http://www.filmweb.pl
–   http://www.mi6-hq.com