Tagi

, , , , , ,

James Bond (Daniel Craig) i Madeleine Swann (Lea Seydoux) uciekają wśród płomieni z pustynnej siedziby Franza Oberhausera. (Warto wspomnieć, że w trakcie filmowania sceny eksplozji ustanowiono rekord Guinnessa w dziedzinie największej sceny pirotechnicznego wybuchu w historii kina. Do detonacji, sfilmowanej 28 czerwca 2015 w miejscowości Arfud (fr. Erfoud) w Maroku, użyto jednocześnie 33 kg materiałów wybuchowych oraz 8418 litrów paliwa.) W następnej scenie akcja filmu przenosi się z rozpalonej słońcem pustyni do pogrążonego w mrokach nocy Londynu. M (Ralph Fiennes) otwiera drzwi, na których widnieje tabliczka z napisem: „Hildebrand Prints and Rarities”. Za szefem podążają Bill Tanner (Rory Kinnear) oraz Q (Ben Whishaw). Przechodzą przez niewielkie pomieszczenie i zewnętrznymi schodami wspinają się na wyższą kondygnację. Tam zastają Jamesa Bonda i towarzyszącą mu Madeleine Swann. Po krótkiej wymianie zdań opuszczają kryjówkę. Ekipa MI6 odjeżdża, natomiast Madeleine Swann pożegnawszy się z Bondem samotnie odchodzi. Po kilku krokach przystaje i odwraca się, spoglądając na pustą uliczkę.

Opisana scena sfilmowana została 31 maja 2015 przy Spring Gardens, w bezpośrednim sąsiedztwie Trafalgar Square. Idąc od strony pałacu Buckingham szerokim The Mall, po kilku minutach spaceru zobaczyć można imponujący Admiralty Arch (na zdjęciu poniżej). Zaraz za nim, z prawej strony, znajduje się uliczka Spring Gardens przyjmująca na mapie kształt litery T. Skręcając przed sfotografowaną bramą w prawo dojść można do miejsca, w którym sfilmowano spoglądającą za siebie Madeleine Swann, natomiast aby dojść do kryjówki MI6 należy pójść jeszcze kilka kroków prosto. Admiralty Arch w LondynieZa Admiralty Arch znajduje się niewielki plac, z którego widać już Trafalgar Square z charakterystyczną kolumną Nelsona (zdjęcie poniżej). Na widocznym z prawej strony zdjęcia fragmencie budynku banku Drummonds znajduje się tabliczka z nazwą ulicy: Spring Gardens.Trafalgar Square w Londynie

Już po kilku krokach w głąb Spring Gardens zobaczyć można z lewej strony kratę, za którą mieściła się filmowa kryjówka MI6. Oczywiście nie znajdziemy na drzwiach tabliczki z napisem „Hildebrand Prints and Rarities”. Pochodzenia tego tekstu należałoby szukać w twórczości Iana Fleminga, literackiego ojca Jamesa Bonda. W 1960 roku wydany został zbiór jego opowiadań zatytułowany „For Your Eyes Only”, w którego skład wchodziły: „From A View to A Kill”, „For Your Eyes Only”, „Quantum Of Solace”, „Risico” oraz właśnie „The Hildebrand Rarity”.

Spring Gardens w LondynieSpring Gardens w Londynie

Spring Gardens w Londynie

Na kolejnym zdjęciu widać ujęcie podobne do filmowego, w którym agent 007 rozmawia z Madeleine Swann. Spring Gardens w LondynieNa ostatnim zdjęciu widoczny jest łącznik pomiędzy budynkami nad ulicą Spring Gardens, który ukazał się oczom Madeleine Swann, gdy odwróciła się za siebie po rozstaniu z Bondem.

Spring Gardens w Londynie

Źródła informacji:
http://www.007.com
http://www.007.info
http://www.ianfleming.com