Tagi

, , , , ,

„Operacja Piorun” (w oryginale „Thunderball”) to czwarta z kolei odsłona przygód Jamesa Bonda należąca do oficjalnej serii (zalicza się do niej filmy wyprodukowane przez EON Productions), oparta na ósmej powieści Iana Fleminga o tym samym tytule. Warto wspomnieć, że powieść doczekała się jeszcze drugiej adaptacji filmowej, zatytułowanej „Nigdy nie mów nigdy więcej”, w której ponownie w rolę Jamesa Bonda wcielił się Sean Connery. Drugi z wymienionych filmów nie jest zaliczany do oficjalnej serii.

Agent 007 ponownie musi stawić czoła organizacji SPECTRE (w polskiej wersji językowej znana jest tez jako organizacja WIDMO). Ta tajna organizacja przestępcza stworzona przez Ernsta Stavro Blofelda pojawia się ponownie w najnowszym filmie o Jamesie Bondzie, o czym informuje już jego tytuł. Pełna nazwa organizacji to SPecial Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extorsion.

James Bond (Sean Connery) relaksuje się w sanatorium w Shrublands, w którym przebywa także hrabia Lippe (Guy Doleman), agent organizacji SPECTRE. Kiedy Bond opuszcza sanatorium, Lippe wyrusza za nim. Hrabia dogania Bonda i strzela w kierunku Astona Martina DB5 z agentem 007 za kierownicą. Kiedy Bond przygotowuje się do odparcia ataku, nadjeżdża na motocyklu Fiona Volpe, wysłana przez Blofelda w celu wyeliminowania hrabiego Lippe, gdyż jego praca rozczarowała szefa organizacji SPECTRE. Motocyklistka strzela do Forda Fairlane prowadzonego przez hrabiego, który ginie w płomieniach.

Scena pościgu z wybuchem filmowana była 21 czerwca 1965 roku na słynnym torze wyścigowym Silverstone. Za nadjeżdżającym motocyklem wyraźnie widać trybuny.

Tor wyścigowy Silverstone

Tor Silverstone znajduje się na pograniczu Northamptonshire i Buckinghamshire w Wielkiej Brytanii.  Zbudowany został po wojnie na terenie byłego lotniska, po którym pozostały pasy startowe wewnątrz pętli. Odbywają się na nim wyścigi różnych serii wyścigowych, w tym Formuły 1, której historia jest liczona od 1950 roku. Pierwszy wyścig Grand Prix został rozegrany na Silverstone 13 maja 1950. Od tamtej pory, z kilkoma wyjątkami, Grand Prix Wielkiej Brytanii rozgrywane jest właśnie na tym torze. W pobliżu toru zlokalizowane są siedziby większości zespołów Formuły 1, a siedziba Sahara Force India Formula One Team (zdjęcie bolidu na końcu artykułu) znajduje się wręcz w samym Silverstone, przy którym zbudowano tor.

Tor wyścigowy Silverstone

W opisanej wcześniej scenie, Guya Dolemana wcielającego się w rolę hrabiego Lippe, zastąpił Bob Simmons. Ekipa filmowa nie zauważyła jak kaskader opuścił samochód przed wybuchem, co wywołało przez chwilę bardzo nerwową atmosferę. Reżyser Terence Young rzucił się spanikowany w kierunku wraku, na szczęście Bobowi Simmonsowi nic się nie stało.

Tor wyścigowy Silverstone

Bolid formuły 1 zespołu Force India w sezonie 2008

Na zdjęciu bolid Formuły 1 (z sezonu 2008) zespołu Force India, którego siedziba mieści się w Silverstone.

 

Źródła informacji:
– „Bond. Leksykon” Kamil M. Śmiałkowski, Wydawnictwo Pascal 2009
– „James Bond. Szpieg którego kochamy” Michał Grzesiek, Wydawnictwo Bukowy Las 2011
www.mi6-hq.com
www.silverstone.co.uk

Zapisz