Tagi

, , , , ,

W filmie „Skyfall” James Bond (Daniel Craig) ściga Raoula Silvę (Javier Bardem) w tunelach londyńskiego metra. Silva zatrzymuje agenta 007 potężną eksplozją, wychodzi z podziemi ze stacji Embankment, wsiada do czekającego przy wyjściu radiowozu i rusza, aby zemścić się na M (Judi Dench).

Scena, w której Raoul Silva wychodzi ze stacji metra, została sfilmowana 11 marca 2012 roku. Powstała nie przy autentycznym wyjściu ze stacji Embankment, ale w jej sąsiedztwie, po drugiej stronie torów kolejowych biegnących ze stacji Charing Cross Station nad Embankment Place, u zbiegu Northumberland Avenue i Whitehall Place. Javier Bardem, odtwarzający rolę Raoula Silvy, wychodził z niepozornego wejścia dla personelu Farmers Club przy Whitehall Place, widocznego na trzech kolejnych zdjęciach. W filmie, na metalowym łuku nad wejściem umieszczono charakterystyczny znak stacji metra z napisem „Underground”.
Wejście dla personelu do Farmers Club od ulicy Whitehall Place w LondynieWejście dla personelu do Farmers Club od ulicy Whitehall Place w LondynieWejście dla personelu do Farmers Club od ulicy Whitehall Place w LondynieKiedy Silva wsiada do czekającego samochodu, w tle widoczne jest drugie wejście do stacji Embankment. Tutaj również filmowcy zmienili rzeczywistość, umieszczając znak metra nad nieużywanym wejściem do stacji kolejowej Charing Cross, znajdującym się pomiędzy teatrem Playhouse, a prowadzącą pod torami ulicą Embankment Place (widoczne na zdjęciu poniżej). Autentyczna stacja Embankment znajduje się za tym tunelem, po prawej stronie.Teatr Playhouse i Embankment Place w LondynieNad wejściem do teatru Playhouse widnieje plakat sztuki, która aktualnie jest w jego repertuarze. Kiedy powstawały zdjęcia do filmu „Skyfall”, był to musical „Dreamboats and Petticoats”, jednak w ujęciu filmowym widać tytuł „Assassins”, co tłumaczy się: „Zabójcy”.

Kiedy robiłem zdjęcia przy Embankment Place na początku 2016 roku, jak informował widoczny na zdjęciu plakat, na deskach teatru Playhouse występował ze swoim spektaklem „The End of Longing” Matthew Perry – aktor znany z roli Chandlera Binga w serialu „Przyjaciele”. Zbliżałem się od strony Trafalgar Square, gdy przy bocznym wejściu do teatru zobaczyłem rozentuzjazmowaną grupkę ludzi. Okazało się, że to właśnie Matthew Perry, którego zobaczyć można na zdjęciu poniżej, wyszedł z teatru po spektaklu, rozdał kilka autografów, po czym wsiadł do samochodu i odjechał.Aktor Matthew Perry - Chandler Bing z serialu "Przyjaciele" (Londyn 2016)

Aktor Matthew Perry wychodzący z teatru Playhouse (Londyn 2016).

Samochód policyjny z Raoulem Silvą odjeżdża Whitehall Place w kierunku ulicy Whitehall, po czym gwałtownie skręca w lewo, przy wejściu do hotelu Corinthia, w Whitehall Court.

Na zdjęciu poniżej widać ulicę Whitehall Place z oświetloną elewację hotelu Corinthia. 3 listopada 2011 odbyła się w nim konferencja prasowa, na której podano oficjalnie tytuł filmu „Skyfall” oraz przedstawiono głównych aktorów i ogólny zarys fabuły. Co ciekawe, miało to miejsce równo 50 lat po ogłoszeniu, że rolę Jamesa Bonda w filmie „Dr No” zagra Sean Connery.
Whitehall Place w LondynieNa końcu ulicy, z prawej strony, znajduje się budynek Department of Energy and Climate Change, z którego w końcówce filmu agent 007 spoglądał na dachy Londynu. Samochód z głównym przeciwnikiem Bonda skręca w widoczną z lewej strony w głębi zdjęcia zamieszczonego poniżej ulicę Whitehall Court, przed budynkiem Old War Office, z charakterystycznymi kopułami na dachu, który w kilku filmach o agencie 007 odgrywał role siedziby MI6 (o czym więcej można poczytać we wcześniejszym wpisie).Whitehall Place w Londynie

Źródła informacji:
www.bbc.com
www.mi6-hq.com

 

 

 

Zapisz