Tagi

, , , , , , ,

James Bond (Daniel Craig) podąża śladem Alexa Dimitriosa (Simon Abkarian) do Miami, na wystawę „Body Worlds”. Śledzony Dimitrios kieruje się do szatni, w której zostawia torbę z nieznaną zawartością. Wchodzi na salę wystawienniczą, gdzie kładzie otrzymany w szatni numerek na stole do pokera, będącym jednym z eksponatów. Chwilę później dochodzi do walki pomiędzy agentem 007, a śledzonym przez niego przeciwnikiem. Zwycięsko z tego pojedynku wychodzi Bond. W międzyczasie znika pozostawiony przez Dimitriosa numerek. James Bond biegnie do szatni, gdzie stwierdza zniknięcie torby przyniesionej przez jego przeciwnika. Wybiega z budynku. Stojąc na schodach prowadzących do muzeum wybiera na telefonie komórkowym zabranym Dimitriosowi połączenie z numerem, do którego została wysłana wiadomość o treści „ELLIPSIS”. W tłumie ludzi idących przez ulicę zauważa człowieka odbierającego połączenie. Agent 007 rusza jego śladem.

Opisana sekwencja dzieje się w Miami, w Stanach Zjednoczonych, ale zdjęcia do niej powstały w Pradze, w Czechach. Na potrzeby filmu przyozdobiono dużymi plakatami z napisami „BODY WORLDS” fasadę budynku mieszczącego Ministerstwo Transportu Republiki Czeskiej.

Ministerstwo transportu w PradzeMinisterstwo transportu w PradzeSceny we wnętrzach sfilmowano w pomieszczeniach Narodowego Miejsca Pamięci na Witkowej górze (Narodni pamatnik na Vitkove), widocznym na kolejnych zdjęciach.Narodowe Miejsce Pamięci na Witkowej górze w Pradze

Narodowe Miejsce Pamięci na Witkowej górze w Pradze

Narodowe Miejsce Pamięci na Witkowej górze w PradzeScenę, w której Dimitrios zostawił torbę, sfilmowano w autentycznej szatni, mieszczącej się na drugim piętrze. Na zdjęciu zamieszczonym poniżej widać charakterystyczny sufit, widoczny także w filmowym ujęciu.

Narodowe Miejsce Pamięci na Witkowej górze w PradzeKiedy Dimitrios i James Bond idący jego śladem wyszli z szatni, za ich plecami można było zobaczyć drzwi, widoczne na kolejnym zdjęciu.

Narodowe Miejsce Pamięci na Witkowej górze w PradzeWystawę „Body Worlds” sfilmowano w sali na pierwszym piętrze, w której obecnie zlokalizowano wystawę stałą. Można do której wejść od strony kasy, lub przez ozdobne drzwi znajdują się na drugim piętrze (widoczne na zdjęciu zamieszczonym poniżej). Za tymi drzwiami znajdują schody prowadzące w dół. Przyglądając się uważnie scenie z Dimitriosem i Bondem przechodzącymi pomiędzy eksponatami, zauważyć można w tle ludzi chodzących po tych właśnie schodach.

Narodowe Miejsce Pamięci na Witkowej górze w Pradze

Kolejne zdjęcie zostało wykonane od strony Kolumbarium, w kierunku pomieszczenia, w którym zorganizowano filmową wystawę. Z lewej strony zdjęcia widoczna jest kamienna poręcz schodów wspomnianych w poprzednim akapicie. Podczas mojej wizyty w 2016 roku, w centrum sali znajdowała się konstrukcja wystawiennicza, której elementy widoczne są w głębi zdjęcia.  Narodowe Miejsce Pamięci na Witkowej górze w PradzeW ujęciu, w którym James Bond zabrał telefon komórkowy Dimitriosa, w tle dostrzec można wysokie okna, widoczne także na kolejnym załączonym zdjęciu.

Narodowe Miejsce Pamięci na Witkowej górze w PradzePo wyjściu z budynku agent 007 przystaje z telefonem w ręku. Ponownie widać wejście do budynku Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej oraz ujęcia parkingu „grającego” ulicę w Miami.

Ministerstwo transportu w Pradze

Wybierz zakładkę GALERIA LOKACJI na górze strony, aby zobaczyć zdjęcia opisywanych miejsc zestawione z filmowymi kadrami.

Źródła informacji:
– „James Bond. Szpieg którego kochamy” Michał Grzesiek, Wydawnictwo Bukowy Las 2011
www.praguecitytourism.cz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz