Tagi

, , , , , ,

Film „Quantum of Solace” rozpoczyna się efektownym pościgiem samochodowym, w którym James Bond (Daniel Craig) za kierownicą Astona Martina DBS ucieka przed bandytami w czarnych Alfa Romeo 159. Do grupy pościgowej dołącza policja. Agent 007 pozbywa się wszystkich ścigających i samotnie jedzie do Sieny.

Ta trwająca 3 minuty sekwencja kręcona była przez kilka tygodni, w różnych lokacjach północnych Włoch. Początkowa część pościgu powstała nad jeziorem Garda w kwietniu, natomiast jego druga część w okolicy Carrary, w maju 2008 roku.

W pierwszych sekundach filmu widzimy najazd kamery na tunel znajdujący się u podnóża góry przy północno-zachodnim krańcu jeziora Garda. Na zdjęciu zamieszczonym poniżej zobaczyć można bardzo podobne ujęcia, zrobione z plaży w miejscowości Riva del Garda. Jezioro Garda we WłoszechJezioro Garda we WłoszechJezioro Garda we WłoszechUjęcia zewnętrznej ściany tunelu przeplatane ujęciami jadącego samochodu sugerują, że w tym właśnie tunelu sfilmowano pierwszą część pościgu. W rzeczywistości kaskaderskie wyczyny filmowano w okolicy miejscowości Navene, na wschodnim brzegu jeziora, oraz na zachodnim, w okolicy Limone Sul Garda.

Dynamiczne ujęcia udało się zrealizować dzięki zastosowaniu „Ultimate Arm” – dźwigu ze stabilizacją, z obracaną w pięciu osiach głowicą, do której zamocowano kamerę. Cała konstrukcja znajdowała się na dachu Mercedesa ML55, pomalowanego na czarny, matowy kolor w celu zminimalizowania niepożądanych w kadrze odblasków. W środku tego pojazdu, który mógł rozwijać prędkość do 200 km/h, siedział operator sterujący zdalnie kamerę, która mogła rejestrować obraz z dystansu kilku centymetry od pędzących na planie samochodów.

Podczas filmowania nad jeziorem Garda doszło do kilku wypadków, z których dwa szczególnie opisywały międzynarodowe media. Pracownik firmy Aston Martin dostarczając samochód na plan nie opanował pojazdu w trudnych warunkach i wpadł do jeziora. Kierowcy nic się nie stało, ale kosztujący ponad 130000 funtów samochód został całkowicie zniszczony. Wrak pojazdu został potem kupiony przez kolekcjonera, podobno za kwotę przekraczającą wartość nowego Astona Martina. Kilka dni później, dwóch kaskaderów jadących Alfą Romeo 159 zostało przewiezionych do szpitala, gdy wymknęła się spod kontroli scena zderzenia z ciężarówką. Bruno Verdirosi został szybko wypisany, ale Aris Comninos trafił w stanie ciężkim na operację.

W dalszej części pościgu James Bond skręca gwałtownie w lewo, aby ominąć zablokowany przejazd. Do pościgu dołączają carabinieri. Sfilmowano to na skrzyżowaniu drogi Via IV Novembre SS45bis z Via Benaco SP38 nad Gardą, przy miejscowości Tremosine. Po chwili Aston Martin i jadąca za nim czarna Alfa Romeo przejeżdżają przez dwa krótkie tunele; przez chwilę oba jednocześnie widoczne w filmowym kadrze. To ujęcie powstało 300 kilometrów na południe od jeziora Garda, na Via dei Colli, w okolicy passo del Vestito, niedaleko Carrary. Również na Via dei Colli sfilmowano ostatnie ujęcie pościgu, w którym Alfa Romeo przebija barierę i wpada do przepaści. Fragment pościgu widoczny pomiędzy tymi ujęciami został sfilmowany w kamieniołomie marmuru Fantiscritii (widoczny na zdjęciach poniżej).

Kamieniołom marmuru, Carrara, WłochyKamieniołom marmuru, Carrara, WłochyKamieniołom marmuru, Carrara, WłochyKamieniołom marmuru, Carrara, Włochy

Kamieniołom marmuru, Carrara, WłochyKoordynator kaskaderów Gary Powell opowiadając o pracy na planie mówił, że trudności sprawiała słaba przyczepność na luźnej nawierzchni w kamieniołomie. Dlatego konieczna była wymiana opon. Nie było problemu ze znalezieniem odpowiedniego ogumienia do samochodów Alfa Romeo. Trudności sprawił Aston Martin, do którego pasował tylko jeden typ opon dostępny na rynku. Ekipa odpowiedzialna za samochody na planie musiała nacinać dodatkowy bieżnik.  Kamieniołom marmuru, Carrara, WłochyKamieniołom marmuru, Carrara, WłochyKamieniołom marmuru, Carrara, Włochy

Do realizacji sekwencji pościgowej użyto siedem samochodów Aston Martin DBS, dziewięć Alfa Romeo 159 oraz dwóch Land Roverów. Z Land Rovera, który uderzył w budynek i spadł ze skarpy usunięto silnik i wylano paliwo, żeby nie doszło do nieplanowanej eksplozji.

Wybierz zakładkę GALERIA LOKACJI na górze strony, aby zobaczyć zdjęcia opisywanych miejsc zestawione z filmowymi kadrami.

Źródła informacji:
– „Bond on Location”, reż. Bob Done, Special Treats Productions, 2008
cnn.com
motortrend.com
topgear.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz