Tagi

, , ,

„Doktor No” to pierwsza ekranizacja przygód agenta 007 z oficjalnej serii, do której zalicza się filmy o Jamesie Bondzie wyprodukowane przez EON Productions. Jego światowa premiera odbyła się w piątek, 5 października 1962 roku w Londynie, w kinie Pavilion. Sala mieszcząca prawie 1200 osób, w której odbyła się uroczysta projekcja,  znajdowała się w budynku London Pavilion, przy Piccadilly Circus. Jego fasada widoczna jest na zdjęciu z prawej strony.

Piccadilly Circus, Londyn

Na uroczystym pokazie pojawił się Sean Connery, odtwórca roli Jamesa Bonda oraz Zena Marshall, która w filmie odegrała rolę panny Taro. Obecny był również reżyser Terence Young, producenci Harry Saltzman i Albert R. Broccoli, a także autor powieści o agencie 007 Ian Fleming.

Światowa premiera pierwszego filmu o Bondzie wyglądała trochę inaczej niż współczesne premiery światowych hitów. Tego dnia odbyło się pięć projekcji filmu, zaczynając od 10.45 rano, a zaproszeni goście pojawili się na wieczornym seansie.

Jako ciekawostkę można dodać, że w dniu światowej premiery filmu „Doktor No” zespół The Beatles wydał swój pierwszy singiel, zatytułowany „Love Me Do”.

Źródła informacji:
– „Premiere Bond”, Associated Press Television News, BBC Worldwide Americas Inc., 2002
www.007magazine.co.uk