Tagi

, ,

We Wrocławiu 18.01.2020 w sali koncertowej Radia Wrocław odbył się wspaniały koncert „007 Bond symfonicznie”. Miałem przyjemność porozmawiać o tym projekcie z jego twórcami: Emilią Siepkowską i Aleksandrem Resiakiem.007 Bond symfonicznie

Piotr Zając (@kulisybonda): Dlaczego właśnie muzyka z filmów o Jamesie Bondzie stała się tematem tego muzycznego projektu?

Emilia Siepkowska, Aleksander Resiak (007 Bond symfonicznie): Początkowo chcieliśmy przygotować projekt z piosenkami takich artystek jak Adele, Tina Turner, czy np. Madonna …  wspólnym mianownikiem okazała się seria filmów o słynnym Agencie 007, której kolejne odsłony, jako dzieci,  oglądaliśmy z naszymi rodzicami jeszcze na czarno-białym ekranie. Te wspólne seanse wspominamy teraz z ogromnym sentymentem!

Choć pierwotny zarys obejmował tylko kobiece piosenki szybko zdecydowaliśmy, że w naszym repertuarze nie może zabraknąć także męskich hitów w wykonaniu m.in. takich gwiazd jak Louis Armstrong, Paul McCartney, Chris Cornell… W ten sposób nasz projekt powoli nabierał kształtów…

PZ: Czy wszystkich muzyków łączy fascynacja ekranizacjami przygód agenta 007, czy bardziej muzyka?

ES, AR: Czy ktoś na świecie nie zna Agenta 007?!?
Udział w projekcie faktycznie zmotywował część muzyków do „odświeżenia ” sobie wybranych odcinków lub też obejrzenia całej serii od początku! Wszystkie piosenki są samodzielnymi przebojami i niektórzy kojarzyli je raczej z radia lub list przebojów, a nie z bondowej sagi! Wszystkich artystów niewątpliwie łączy miłość do muzyki i wspólna chęć tworzenia nowego projektu oraz przeżycia muzycznej przygody! Nasi kompani są zawodowymi muzykami, którzy uczestniczą w różnych przedsięwzięciach kulturalnych, jednak tu łączy nas nie tylko wspólna pasja – jesteśmy przede wszystkim zgraną grupa przyjaciół.

PZ: Która z części Bondów jest Państwa (pewnie różne odpowiedzi padną) ulubiona pod względem muzycznym i czy pokrywa się to z ulubionym filmem?

ES, AR: Każdy z nas ma na pewno innego ulubieńca 😉
ES: Ja zdecydowanie jestem fanką starszych filmów, tych w których główną rolę wcielił się Roger Moor, natomiast moje ulubione piosenki to m.in. Skyfall, You know my name czy Live and let die – oczywiście w naszych autorskich opracowaniach! Uważam, że nasze aranżacje nadały niektórym utworom nowy kolor i szyk!
AR: Dla mnie takim magicznym utworem jest na pewno Skyfall. Aranżując ten utwór podszedłem do tego tematu bardzo osobiście. Dużo jest pięknych piosenek np Writing’s on the wall, Man with the golden gun. Muzyka do Bonda jest niezwykle różnorodna! Można w niej odnaleźć wiele gatunków muzycznych począwszy od popu, jazzu,rocka, muzyki elektronicznej czy symfonicznej. Wydaje mi się, że do tej pory żadnej serii filmów nie wyróżniała taka rozmaitość stylów!

PZ: Kto jest ulubionym kompozytorem i jaka jest ulubiona tytułowa piosenka?

ES, AR: Publiczność najbardziej wzrusza piosenka Sama Smitha, którą wykonują nasi soliści w duecie, w pięknej aranżacji Aleksandra Resiaka. Skyfall jest genialną kompozycją z ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Uwielbiamy różnorodność nastrojów i klimatów w Live and let die. Chylimy czoła przed wszystkim kompozytorami i wykonawcami tytułowych piosenek!

Przygotowanie nowych aranżacji było dla nas nie lada wyzwaniem i artystyczną misją! Trudnym zadaniem było bez wątpienia zachowanie oryginalnego stylu i formy utworu, a jednocześnie podejście do niego w sposób nowy i indywidualny. Obserwując gorące reakcje publiczności na kolejnych koncertach wiemy, że udało nam się stworzyć opracowania godne oryginałów i owacji na stojąco!

PZ: Co Państwo sądzą o wyborze Hansa Zimmera na kompozytora muzyki, a Billie Eilish na wykonawczynię utworu tytułowego do filmu „Nie czas umierać”?

ES, AR: Hans Zimmer niewątpliwie z rozmachem przygotuję nową i efektowną ścieżkę dźwiękową. Pisze piękną muzykę! Wykonanie tytułowej piosenki ocenimy po premierze!

Być może młoda i awangardowa artystka wykreuje nowy styl i nada nowoczesne oblicze współczesnemu Bondowi? O tym przekonamy się już niedługo!

PZ: Zwykle pojawia się pytanie „który aktor powinien się wcielić po Danielu Craigu w postać Bonda”, a ja zapytam o to kto powinien skomponować muzykę i kto powinien zaśpiewać piosenkę tytułową do kolejnej odsłony przygód Bonda?

ES, AR: Oczywiście nasze niezastąpione Trio! Nasi soliści Anna Michałowska, Katarzyna Góras i Mateusz Obroślak są fantastycznymi i utalentowanymi artystami, ich charyzmatyczne głosy wspaniale komponują się ze sobą i uzupełniają się, czego efekty możemy obserwować podczas naszych koncertów!
ES: Kompozycję niepowtarzalnej muzyki powierzyłabym Aleksandrowi Resiakowi, którego utwory są bardzo poruszające, bogate pod względem barwy i nasycenia, mają przemyślaną formę i głębokie walory artystyczne.
AR: Oczywiście kompozytor musi najpierw odkryć swoją muzę, która go zainspiruje 😉

PZ: Jakie są Państwa dalsze plany koncertowe?

ES, AR: Marzymy o tym, by móc zaprezentować nasz projekt jak najszerszemu gronu odbiorców oraz by dotrzeć do wszystkich Fanów Bonda w kraju i poza jego granicami!

O wszystkich naszych koncertach informujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej www.bondsymfonicznie.pl, na naszym Facebooku oraz Instagramie!

PZ: Czy w planach jest może nagranie płyty?

ES, AR: Jeśli tylko będzie to możliwe chętnie podejmiemy się wydania materiału płytowego z przebojami z Filmów o Słynnym Agencie Jej Królewskiej Mości.

Być może ten wywiad pomoże nam znaleźć sponsora do realizacji tego przedsięwzięcia?

PZ: Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

Emilia Siepkowska i Aleksander Resiak

Emilia Siepkowska i Aleksander Resiak