Tagi

, , , , , , ,

W filmie „Jutro nie umiera nigdy” James Bond (Pierce Brosnan) podąża za magnatem prasowym Elliotem Carverem (Jonathan Pryce) do Niemiec, do Hamburga. Na lotnisku, w przebraniu pracownika wypożyczalni samochodów, czeka na niego Q (Desmond Llewelyn). Przekazuje agentowi 007 samochód BMW 750, oczywiście wyposażony w niestandardowe gadżety. Bond jedzie na bankiet zorganizowany przez Carvera. Spotyka tam swoją byłą kochankę Paris (Teri Hatcher), obecnie żonę głównego przeciwnika. Zazdrosny mąż zleca swoim podwładnym pozbycie się Bonda, jednak agent 007 wychodzi cało z opresji. W pokoju hotelowym odwiedza go Paris.

Bond zakrada się do drukarni należącej do prasowego imperium Carvera. W jej wnętrzu znajduje przejście do tajemniczego laboratorium. Zostaje odkryty przez ochronę, co zmusza go do brawurowej ucieczki. Opuszcza budynek i odjeżdża zaparkowanym w pobliżu samochodem od Q. W drodze prowadzi telefoniczną rozmowę  Carverem. Przed hotelem jego przyjazd obserwuje Stamper (Gotz Otto). W swoim pokoju agent 007 zastaje zabitą Paris i mordercę – doktora Kaufmanna (Vincent Schiavelli). Bond pozbywa się przeciwnika i przez dach hotelu dostaje się na parking, do zaparkowanego BMW. Korzystając z możliwości kierowania samochodem przy użyciu telefonu komórkowego, James Bond ucieka ścigającej go grupie i kończy pościg efektownie wbijając swój pojazd w witrynę wypożyczalni aut.

Opisana sekwencja rozgrywa się w Niemczech, jednak tylko część ujęć powstała w Hamburgu. Sceny we wnętrzach filmowano głównie w Wielkiej Brytanii. Spotkanie Jamesa Bonda z Q sfilmowano na hamburskim lotnisku 25 marca 1997 roku. Do nakręcenia sekwencji na bankiecie Carvera wykorzystano siedzibę IBM w Londynie oraz Pinewood Studios. Hotelowy apartament Bonda urządzono w klubie Stoke Poges w hrabstwie Buckinghamshire, a tłem bójki agenta 007 z grupą bandytów została drukarnia w południowo-wschodniej części Londynu. James Bond z niej wybiegł i… wsiadł do BMW zaparkowanego na Monckebergstrasse w centrum Hamburga.
Monckebergstrasse, Hamburg, NiemcyNa zdjęciu powyżej, z lewej strony kadru, widać fragment chodnika, na którym stał zaparkowany samochód Bonda. W tle widnieje wieża ratusza. Kolejne ujęcie z agentem 007 rozmawiającym przez telefon z Carverem sfilmowano na znajdującej się niedaleko ulicy Ballindam (zdjęcie poniżej).
Ulica Ballindamm w Hamburgu
James Bond jadąc rozmawiał przez telefon, a w tle migały budynki znajdującej się po drugiej stronie mijanego akwenu wodnego zwanego Binnenalster. Mignęła między innymi wieża radiowo-telekomunikacyjna Heinrich-Hertz-Turm, widoczna na kolejnej fotografii.
Widok z ulicy Ballindamm na Binnenalster w HamburguWidok na taflę wody zasłaniały także parasole przybrzeżnych kawiarni.Widok z ulicy Ballindamm na Binnenalster w Hamburgu

Agent 007 przyjechał do hotelu Atlantic Kempinski Hamburg, który istnieje naprawdę. Na zdjęciu, na którym uchwyciłem zaparkowanego Rolls-Roys’a, widać wejście od ulicy Holzdamm, którym wszedł Bond.

Hotel Atlantic Kempinski w Hamburgu

Jego przyjazd obserwował Stamper stojący na dachu budynku na przeciwko tego wejścia. Na kolejnym zdjęciu widać charakterystyczną kulę na dachu hotelu Atlantic Kempinski i dach budynku, z którego Bond był obserwowany.
Hotel Atlantic Kempinski w Hamburgu

James Bond zmuszony do ucieczki ze swojego apartamentu wyszewdł na balkon, a następnie po drabince wspiął się na dach budynku. Jak widać na kolejnym zdjęciu, które zrobiłem podczas wizyty w Hamburgu w 2019 roku, widocznej na filmie drabinki tam już nie ma.Hotel Atlantic Kempinski w HamburguNastępująca później sekwencja pościgu filmowana była na parkingu w londyńskim centrum handlowym. W końcówce pościgu, gdy sterowany zdalnie samochód Bonda wyjeżdża „ślimakiem” na dach parkingu, widzimy już Hamburg. Dach parkingu jest obecnie zabudowany, co widać na kolejnym zdjęciu. W prawym rogu fotografii można dostrzec dach dworca kolejowego, również widoczny w kadrze filmowym. Na potrzeby filmu na dachu parkingu zamontowano duży napis „ATLANTIC HOTEL”, choć w rzeczywistości znajduje się on około kilometra dalej.Hamburg, Niemcy

Pościg zakończono efektownym skokiem BMW nad ulicą Monckebergstrasse. Na tej samej ulicy, choć trochę dalej, Bond wsiadał do zaparkowanego samochodu po ucieczce z drukarni. Na kolejnym zdjęciu widać z prawej strony budynek, z którego wyskoczył samochód, a w środku kadru miejsce, w którym wbił się przez witrynę sklepową. Tutaj znów widać rozbieżność pomiędzy światem filmowym i realnym. Z lewej strony kadru znajduje się wejście do centrum handlowego, na którego dachu zakończył się pościg samochodowy i z którego auto wyskoczyło. A leciało już z dachu budynku po prawej stronie. Warto dodać, że efektownej scenie z latającym BMW wykorzystanie nakładanie obrazu, ale ostatnia faza lotu z roztrzaskaniem potężnego okna zrealizowano na miejscu spuszczając samochód z rampy.Monckebergstrasse, Hamburg, Niemcy

Na przedostatnim zdjęciu zobaczyć można fasadę budynku, z którego wyskoczył pojazd agenta 007. Monckebergstrasse, Hamburg, NiemcyOstatnie zdjęcie przedstawia witrynę sklepu, do którego wbił się samochód Bonda. Na potrzeby filmu zmieniono go w oddział wypożyczalni samochodów AVIS.Monckebergstrasse, Hamburg, Niemcy

Wybierz zakładkę GALERIA LOKACJI na górze strony, aby zobaczyć zdjęcia opisywanych miejsc zestawione z filmowymi kadrami.

Źródła informacji:
– „James Bond. Szpieg którego kochamy” Michał Grzesiek, Wydawnictwo Bukowy Las 2011
– „Tomorrow Never Dies” audio commentary, Tomorrow Never Dies Special Edition, Danjaq, LLC and United Artists Corporation 2006