Tagi

, , , , ,

Na premierę filmu „Nie czas umierać”, ostatniego wystąpienia Daniela Craiga w roli Jamesa Bonda, przyjdzie nam czekać aż do listopada. Do tego czasu pozostają nam tylko zwiastuny. Proponuję zajrzeć za kulisy zawartych w nich scen.
Daniel CraigPierwszy zwiastun został zaprezentowany na początku grudnia zeszłego roku. Rozpoczyna się od fragmentu pościgu samochodowego na ulicach Matery. Zdjęcia w tym włoskim miasteczku, które w 2019 roku było Europejską Stolica Kultury, rozpoczęto pod koniec sierpnia, a zakończono miesiąc później. Początkowo kręcono ujęcia z kaskaderami. Lea Seydoux i Daniel Craig dotarli na plan na początku drugiego tygodnia września.

James Bond z ukochaną uciekają w Astonie Martinie DB5 przed goniącą ich grupą pościgową. Warto zauważyć, że samochód agenta 007 ma numer rejestracyjny „A 4269 00”, a nie zwyczajowy „BMT 216A”. Do filmowania użyto replik z wyczynowym zawieszeniem, hydraulicznym hamulcem ręcznym do driftu i karoserią z włókna węglowego. Ważyły tonę, czyli o około 30% mniej niż oryginał. Na planie był też jeden autentyczny egzemplarz. Za kierownicą samochodu w scenach kaskaderskich Daniela Craiga zastępował Mark Higgins. Ujęcia z widocznymi twarzami aktorów kręcono z użyciem systemu POD, dzięki któremu kaskader mógł sterować pojazdem ze specjalnej klatki zamocowanej na dachu samochodu. Wtedy swoje umiejętności pokazywał Ben Collins, znany jako Stig z programu „Top gear”. Jadącego poślizgiem Bonda sfilmowano na Piazza Vittorio Veneto.

Śliskie kamienne ulicy utrudniały filmowanie sekwencji pościgowej, dlatego użyto sprawdzonego filmowego sposobu. Koordynator kaskaderów Lee Morrison zdradził, że jezdnię polewano Coca-Colą. Mark Higgins dodał, że robiono to o wschodzie słońca i pozostawiano do wyschnięcia przez około 20 minut. Podobno zużyto tego napoju o wartości 135 000 dolarów.

Przed logiem studia MGM i Universal pokazano jeszcze skok z mostu, który w drugiej połowie sierpnia w imieniu Daniela Craiga wykonał kaskader. Ten zabytkowy most znajduje się we włoskiej miejscowości Gavina in Puglia.

Po pytaniu zadanym przez M (Ralph Fiennes): „gdzie jest 007?”, w jego biurze sfilmowanym w studiu Pinewood pod Londynem, widzimy sceny nakręcone na Jamajce. Ekipa filmowa pracowała na wyspie w rejonie Port Antonio w ostatnich dniach kwietnia oraz na początku maja. Jacht na którym żegluje Bond wyprodukowała stocznia Spirit Yachts z Ipswich w Wielkiej Brytanii. Na pokładzie jachtu tego samego producenta agent 007 podróżował wspólnie z Vesper do Wenecji, w filmie „Casino Royale”. Na wyspie filmowano także spotkanie Bonda z Felixem Leiterem (Jeffrey Wright).

Dalej następują fragmenty scen z udziałem Lashany Lynch w roli Naomi. Jej rozmowę z Bondem wewnątrz apartamentu, jak również scenę w klubie, w której ściąga na siebie wzrok agenta 007, sfilmowano na Jamajce. Zaraz potem widzimy ją w akcji z karabinem, która powstała w studiu Pinewood, wśród scenografii odtwarzającej ulice miasta na Kubie. Wcześniej widzimy jeszcze Naomi za kierownicą samochodu Aston Martin DBS Superleggera.
– Aston Martin DBS Superleggera

Pod koniec pierwszej minuty zwiastuna widzimy Bonda podjeżdżającego samochodem Aston Martin V8 Vantage z rejestracją B549 WUU pod siedzibę Ministerstwa Obrony. W ujęciu, w którym z lewej strony kadru widać pojazd agenta, widzimy wejście do tego budynku od ulicy Horse Guards Avenue. Dalej agent 007 wysiada z zaparkowanego pojazdu i rusza przed siebie zapinając marynarkę. To ujęcie powstało przy Whitehall Cl, przy budynku widocznym w prawej części na zdjęciu załączonym poniżej, mniej więcej za taksówką. Zdjęcie zrobiłem wzdłuż Horse Guards Avenue. Poza kadrem z prawej strony, dokładnie na wylocie Whitehall Cl znajduje się budynek Ministerstwa Obrony.Whitehall, Londyn

Korytarz, w którym James Bond spotkał Madeleine Swann (Lea Seydoux), a także pomieszczenie w którym agent 007 stanął oko w oko z Blofeldem (Christoph Waltz) podobnie jak wiele innych pokazanych filmowych wnętrz, zbudowano w studiu filmowym Pinewood.

Po upływie 1,5 minuty w zwiastunie z ust Madeleine Swann pada pytanie/stwierdzenie „you don’t know what this is?” i w tle zaczyna mówić Rami Malek wcielający się w postać Safina – głównego przeciwnika Bonda. W ujęciu z powietrza widać jadącego Toyotą Land Cruiser agenta 007, a nad nim lecący helikopter. Te kadry powstały pod koniec lipca na terenie parku narodowego Cairngorms  w Szkocji. Są one kontynuacją pościgu filmowanego na początku czerwca na Atlantic Ocean Road w Norwegii.

Pokazana zaraz potem bójka Bonda z Primo (Dali Benssalah) powstała we włoskiej Materze. Tak jak i kolejne ujęcie, w którym agent 007 odjeżdża motocyklem Triumph Scrambler 1200.

Ujęcia Safina w zimowej scenerii powstały na samym początku pracy nad filmem, pod koniec marca 2019. Zamarznięte jezioro znajduje się w okolicy Nittedal, kilkadziesiąt kilometrów na północ od stolicy Norwegii.

Po słowach Jamesa Bonda „history isn’t kind to men who play God” skierowanych do Safina w jego bazie zbudowanej w studiu filmowym Pinewood, następuje szereg migawek naszpikowanych wartką akcją. Wzbijający się w powietrze samochód terenowy sfilmowany w Szkocji. Płonący statek sfilmowany u wybrzeży Jamajki przez drugą ekipę, pracującą nad tym ujęciem po wyjeździe głównych aktorów w drugiej połowie maja. Dalej widzimy spektakularny skok na motocyklu przez mur z Via Gradoni Duomo na Piazza Duomo we włoskiej Materze. Wykonał go Paul „Fast Eddy” Edmondson, czterokrotny mistrz świata Enduro. Do tego skoku zbudowano specjalną drewnianą rampę, którą później w obróbce komputerowej „zabudowano” kamieniami. Ponownie widzimy Lashanę Lynch strzelającą na kubańskiej ulicy, odtworzonej w studiu Pinewood. Chwile później ujęcie z Matery z ostrzeliwanym samochodem Aston Martin DB5 na Piazza San Giovanni Battista. Ślady po kulach to naklejki przyklejane do szyb samochodu. Sztuczna jest też dzwonnica z trzema dzwonami, przez którą filmowano tę scenę. Zbudowano ją na budynku sąsiadującym z placem specjalnie na potrzeby filmu.

Kolejny zwiastun pokazano podczas finałowego meczu Super Bowl o mistrzostwo w futbolu amerykańskim ligi National Football League rozegranego 2 lutego 2020 czasu amerykańskiego. W połowie zwiastuna, po słowach „will change”, widzimy jak Lea Seydoux stoi na balkonie i patrzy na nocny pejzaż Matery. Pokój hotelowy i balkon budowano przez kilka tygodni z drewna, specjalnie na potrzeby filmu, w sąsiedztwie punktu widokowego na Piazzetta Pascoli.

Następny zwiastun, opublikowany 14 lutego, stanowił tło do prezentacji piosenki tytułowej w wykonaniu Billie Eilish. W 20. sekundzie widzimy Daniela Craiga stojącego na peronie stacji kolejowej, za oknami odjeżdżającego pociągu. Scena powstała we wrześniu, we włoskim miasteczku Sapri; choć w filmie na tablicy z nazwą stacji zobaczymy Civita Lucana. W 29. sekundzie Daniel Craig stoi na cmentarzu. Widoczne grobowce zbudowano jako dekoracje do filmu na obrzeżu Matery, którą widać w tle.

Przy okazji meczu gwiazd NBA, pokazano jeszcze jedną wersję zwiastuna , ale stanowiły kompilację scen opisanych powyżej.

Teraz pozostaje nam czekanie na premierę filmu. Na kolejne ciekawostki z planu zapraszam jesienią, po projekcji ostatniego występu Daniela Craiga w roli agenta 007.

Źródła informacji:
Daniel Craig shows Prince Charles around James Bond studio | 5 News
On set with Bond 25: Jamaica
www.esquire.com
www.gq-magazine.co.uk
www.mi6-hq.com
www.thebondbulletin.com
www.theceomagazine.com
www.thedrive.com
www.thelocal.it
www.triumphmotorcycles.pl