Tagi

, , , , , ,

Scenarzyści wybierali Wenecję na tło przygód agenta 007 kilkakrotnie, po raz pierwszy w „Pozdrowieniach z Rosji” (w oryginale „From Russia with Love”). W końcowych minutach filmu James Bond (Sean Connery) i Tatiana Romanowa (Daniela Bianchi) rozprawiają się ostatecznie z Rosą Klebb (Lotte Lenya) w pokoju hotelowym z widokiem na wyspę San Giorgio Maggiore. Chwilę później widzimy ich płynących pod Mostem Westchnień (wł. Ponte dei Sospiri), widocznym na zdjęciach poniżej.

Most Westchnień (wł. Ponte dei Sospiri), Wenecja, WłochyMost Westchnień (wł. Ponte dei Sospiri), Wenecja, WłochySkręcają w prawo, James Bond wyrzuca do wody rozwiniętą rolkę filmu, a następnie możemy zobaczyć jego machającą dłoń na tle mijanego Pałacu Dożów. Po kilku sekundach na tle Piazzetta San Marco prowadzącego do Placu Świętego Marka (widoczny na zdjęciu poniżej) pojawiają się napisy końcowe.

Pałac Dożów, Wenecja, WłochyCo ciekawe, aktorzy nie byli osobiście w Wenecji. Sfilmował ją wcześniej w ciągu jednego dnia reżyser filmu Terence Young. Dialogi nakręcono w studiu Pinewood techniką tylnej projekcji, wyświetlając przygotowany materiał filmowy na ekranie.

Parafrazując napis pojawiający się w końcówkach filmów (James Bond will return in…) można napisać: Wenecja powróci w filmie „Moonraker”.

Źródło informacji: „James Bond. Szpieg którego kochamy” Michał Grzesiek, Wydawnictwo Bukowy Las 2011

Zapisz